اشتغال دانش آموختگان دکتری با مهارت محوری

اشتغال دانش آموختگان دکتری با مهارت محوری

اشتغال دانش آموختگان دکتری با مهارت محوری

زمینه سازی اشتغال دانش آموختگان دکتری با مهارت محوری

 نماینده مجلس شورای اسلامی  (احمد نادری) ، نگاه مهارت محور به دوره دکتری را امری ضروری و نیازمند تخصیص بودجه کلان دانست.

 عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به گزارش خبرگزاری آنا گفت: برای کاهش دانشجویان دکتری نمی‌توان کاری انجام داد جز اینکه باید آن را مدیریت کرد و راه اندازی مهارت محوری را به صورت پایه‌ای و نسلی پیش برد.
 نماینده مجلس آقای احمد نادری، درباره نبود تناسب میان رشته‌های تحصیلی با اشتغال فارغ التحصیلان دکتری گفت: این موضوع دارای چند مولفه و ذهنیت نهادینه نشده در کشور ماست که قبل از انقلاب وجود داشته و پس از آن پررنگ‌تر شده است. 

ایشان فرمودند: نتیجه افزایش تعداد داوطلبان دکتری شروع مدرک گرایی در کشور بود، یعنی مقاطع تحصیلی بالاتر محترم‌تر به حساب می‌آمدند و در بازار کار قوی‌تر جذب می‌شدند که در این فرایند نادرست دانشجویان مملکت را وارد کردیم. 

آقای نادری تصریح کرد: به جای حرکت به سمت تخصص گرایی‌هایی از جنس فنی و حرفه‌ای و مهارت محوری به سمت مدرک گرایی صرف سوق پیدا کردیم و همین عامل باعث شد که مدرک بدون سواد و حل مسائل کشور کمتر رواج یابد؛ بنابراین این موضوع تبدیل به معضل جدی شد. 

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بیان کرد: کنکوری‌های دهه ۶۰ و ۷۰ بیشتر پشت کنکور کارشناسی بودند و در دهه ۸۰ این موضوع به مقطع تحصیلات تکمیلی و در دهه ۹۰ به سمت دکتری کشانده شد که هم اکنون در همین دهه ثابت مانده است. 

نادری افزود: خیلی از دانشجویان دکتری اشتغال ندارند و همین موضوع روند وارد شدن جوانان به بازار کار، ازدواج و تشکیل خانواده را به تعویق انداخته است و باید این موضوع را با نظام مهارت محوری اصلاح کنیم. 

نماینده مجلس اضافه کرد: در حال حاضر برای کاهش دانشجویان دکتری نمی‌توان کاری انجام داد جز اینکه باید آنرا مدیریت کرد و راه اندازی مهارت محوری را به صورت پایه‌ای و نسلی پیش برد. 

نادری با بیان اینکه بودجه کلان برای مهارت محوری، سازمان‌های فنی و حرفه ای، دانشگاه‌های فنی و حرفه ای، دانشگاه‌های علمی کاربردی با تخصص فنی و حرفه‌ای جهت جذب دانشجو اختصاص دهیم و آن‌ها را وارد جامعه کنیم، با توجه به اینکه نسل جامعه شناختی را ۱۰ سال می‌بینیم نسل دانشجویی کارشناسی و ارشد را ۵ تا ۱۰ سال ببینیم، یعنی یک نسل دانشجو را وارد بازار کنیم و در کنار آن نسل دانشجویی دکتری را سر و سامان دهیم تا وارد بازار کار شوند، بدلیل اینکه ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های متفاوت و دانشگاه‌ها بالاست قطعا همه آن‌ها شغل متناسب با تحصیلات پیدا نمی‌کنند و باید چاره‌ای برای بازار کار آن‌ها اندیشید و راهی جز مهارت محوری وجود ندارد.

 برای مشاوره  دقیق و فردی و تخصصی برای کنکور  کارشناسی ارشد و دکتری روی لینک زیر کلیک کنید و یا نام رشته را به سامانه پیامکی 02184388 بفرستید.

 رزرو مشاوره انتخاب رشته

مطالب مرتبط