معرفی رشته و گرایش

معرفی رشته و گرایش ارشد معماری

معرفی گرایش های معماری

 • معماری-معماری
  هدف اصلی این گرایش خلق فضا برای زندگی بهتر انسان هاست، محیطی که ضمن کاربردی و مفید بودن دارای کیفیت بصری و حسی هم هست.
 • معماری منظر
  این گرایش به طراحی و زیباسازی فضاهای بیرونی و حفظ تعادل محیط از لحاظ حسی و بصری و عملکردی می پردازد.
 • معماری داخلی
  یکی از محبوب ترین رشته ها  است. تمرکز این رشته بر روی طراحی داخلی فضاها و تکنیک های ساخت در مقیاس کوچک به جهت بالا بردن کیفیت زندگی است.
 • معماری اسلامی
  در این رشته شما باید به اسلام و آموزه های اسلامی را به خوبی آشنا باشید تا فضاهایی هماهنگ با معماری و سنت اسلامی خلق کنید. در این رشته شما نیازمند قدرت تجزیه و تحلیل بالا هستید، شما باید بتوانید تمام عناصر معماری اسلامی را تحلیل کنید و فلسفه هر کدام از این عناصر را به خوبی بشناسید.
 • مطالعات معماری ایران
  مطالعات معماری ایران از آن  رشته هایی است که بیشتر به مباحث نظری و فلسفی معماری می پردازد. افرادی که در این رشته تحصیل می کنند از کارهای طراحی تا حدی فاصله می گیرند و به کارهای پژوهشی نزدیک تر می شوند. دروس این رشته بیشتر در حوزه تاریخ معماری و فلسفه معماری ایران می باشد.
 • بازسازی پس از سانحه
  متخصص این رشته باید با  سیستم های ساخت و ساز سریع و روند صنعتی سازی  آشنا باشد تا بتواند در زمان وقوع بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله در کمترین زمان بیشترین بهره را برای بازسازی مکان سانحه ببرد.

معرفی گرایش هنرهای ساخت

 • مدیریت پروژه و ساخت
  مدیریت پروژه و ساخت ترکیبی  برای مدیریت و نظارت و طراحی پروژه ها در نظر گرفته شده است. این رشته تلفیقی از رشته های مهندسی عمران، صنایع و مدیریت است و به معنای بهتر تلفیقی از علم، هنر و فن می باشد.
 • تکنولوژی معماری
  هدف اصلی این رشته تربیت متخصصانی است که ضمن آشنایی با اصول و مبانی طراحی معماری از مسائل فنی ساختمان، علوم ساختمانی و فناوری‌های امروز جهان بخوبی مطلع بوده، قادر باشند در طرح‌ها و پروژه‌های ساختمانی بعنوان صاحبنظرانی که در مسائل معماری و نیز اصول فنی ساختمان از دانش و آگاهی لازم برخوردار می‌باشند نقش طراح، هماهنگ کننده و هدایت کننده فعالیت‌ها را به‎خوبی ایفا نمایند.
 • انرژی معماری
  از آن  رشته هاست که باید متخصص آن ضمن شناختن عناصر معماری سنتی که نمونه تمام عیار بهینه سازی در مصرف انرژی است سیستم های روز را  که در زمینه کاهش تلفات انرژی است بشناسد . این گرایش جزو یکی از گرایشات بین المللی است زیرا که بحث بهینه سازی در مصرف انرژی و حذف پسماند ها و کنترل آلودگی های محیطی در جهان مطرح است و می توان از آن به عنوان یکی از گرایش های نو ظهور در معماری ایران نام برد.

مطالب مرتبط معماری ارشد