معرفی رشته و گرایش

معرفی رشته و گرایش ارشد MBA

آشنایی با رشته MBA 

دوره پیشرفته مدیریت کسب و کار، Master of Business Administration  یا به اختصار MBA از پرطرفدارترین رشته های جهان و در حال حاضر هم از جذاب ترین رشته های کارشناسی ارشد در ایران است.
با توجه به اهمیت مدیریت در دنیای رو به پیشرفت امروز و نیاز جامعه، این رشته و گرایش های مختلف آن به انتخاب های اول برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری تبدیل شده است.
تحصیل در رشتهMBA  به افزایش بهره وری از منابع اطرافتان (چه منابع انسانی چه منابع دیگر) کمک می کند. در این رشته آموزش ها به صورت مهارتی و کاربردی است و مهارت های رهبری، مدیریتی و فنی به شما آموزش داده می شود، در نهایت دانش آموختگان این رشته در انتهای دوره آموزشی دید جامع و کاملی نسبت به کسب و کار خواهند داشت.
شما بعد از گذراندن دوره کارشناسی و فارغ التحصیلی از هر رشته ای می توانید برای ارشد MBA اقدام کنید برای شرکت در کنکور این رشته صرفا باید سه درس زبان و GMAT و ریاضی عمومی 1 و 2 را مطالعه کنید.
در ادامه به معرفی و بررسی گرایش های رشته MBA می پردازیم.

معرفی گرایش ها

1-    گرایش امور مالی 

یکی از محبوب ترین گرایش های رشته MBA این گرایش است. قسمت مهمی از وظایف مدیر در یک مجموعه، مدیریت حجم پول و اعتبار آن مجموعه است. در گرایش مالی MBA به آموزش مدیریت سرمایه و اعتبار پرداخته می شود. علاوه بر دانش عمومی مدیریت، دانش ریاضی از الزامات ورود به این حوزه است. فارغ التحصیلان این رشته مدیران ارشدی هستند که می توانند برای استخدام در بانک ها، موسسات مالی و .... اقدام کنند. 

2-    گرایش بازاریابی

این گرایش در ایران و جهان حرف های زیادی برای گفتن دارد و از پرمخاطب ترین رشته هاست. اگر بگوییم اقتصاد جهان بر پایه فروش و بازاریابی می گردد بی راه نگفته ایم. شما بعد از اتمام این دوره نسبت به رقبای خود قادر خواهید بود نیاز بازار را بهتر بشناسید و در بازاریابی، فروش و جذب مشتری بهتر عمل کنید. مدرک این دوره یک مزیت در رزومه ی حرفه ای شماست.

3-    گرایش استراتژی

استراتژی یعنی اینکه کاری که دیگران انجام می دهند را با منابع کمتر(کاراتر) انجام دهیم و کارهایی انجام دهیم که هیچ کس غیر از ما انجام نمی دهد و وقتی مجموعه تصمیم هایمان دیده می شود، بتوان الگوی خاصی را در آنها مشاهده کرد.
پس از کسب تخصص های لازم، وظیفه و هدف نهایی فارغ التحصیلان این گرایش بعد از ورود به یک سازمان و آشنایی با فضای کاری، برنامه ریزی و طراحی استراتژی های لازم برای تحقق اهداف سازمان و ارائه برنامه ها به مدیریت است. 

4-    گرایش تجارت بین الملل

گرایش تجارت بین الملل (Master International Business Administration) یا به اختصار IMBA متمرکز بر روابط تجاری بین المللی، تفاوت شیوه ها و فرهنگ هاست. این دوره به شما کمک می کند که در مجموعه خود توسعه پایدار ایجاد کنید و سوی بین المللی مجموعه خود را گسترش دهید.

5-    گرایش فناوری اطلاعات

در دنیای پویای کسب و کار امروز برای دستیابی به برتری در عملکرد و رقابت در محیط رقابتی ملزم به کسب مهارت و تسلط بر فناوری و سیستم های اطلاعاتی هستید. 
سیستم های اطلاعاتی به جمع آوری، تحلیل، ذخیره و توزیع داده ها می پردازند. گرایش فناوری اطلاعات برای دانش آموختگان این رشته این امکان را فراهم می کند که از این علم برای ساده سازی فرآیند ها و بهبود ارتباطات سازمان برای رسیدن به اهداف استفاده کنند. این گرایش از سودآورترین و پر درآمدترین گرایش های این رشته است.