معرفی رشته و گرایش

معرفی رشته و گرایش دکتری عمران

معرفی دکتری مهندسی عمران

در این دوره دانشجویان به فعالیت های آموزشی و پژوهشی در زمینه های طراحی و محاسباتی دقیق، تخصصی و پژوهشی می پردازند. دانشجویان در این دوره می توانند با روش های پیشرفته تحقیق و تسلط بر آثار علمی مهم در یک زمینه خاص از مهندسی عمران آشنا شوند و گام مهمی در کمک به پیشرفت و گسترش مرزهای دانش بردارند. در نتیجه باید توانایی تعلیم، تحقیق، برنامه ریزی، طراحی، اجرا، هدایت، نظارت و ارزیابی، تجزیه و تحلیل و حل مسائل و حل مشکلات علمی پیچیده جامعه و جهان در یکی از زمینه های مهندسی عمران را داشته باشند.

گرایش های دکتری مهندسی عمران

  • گرایش سازه
  • گرایش ژئوتکنیک
  • گرایش زلزله
  • گرایش مهندسی و مدیریت ساخت
  • گرایش راه و ترابری
  • گرایش حمل و نقل
  • گرایش مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی
  • گرایش مهندسی و مدیریت منابع آب
  • گرایش مهندسی محیط زیست

معرفی گرایش سازه دکتری عمران

 از جمله مهم ترین گرایش های دکتری مهندسی عمران گرایش سازه محسوب می شود. از جمله موضوعات مورد بحث در گرایش سازه ساخت، طراحی و بررسی انواع سازه های عمرانی است. از میان این سازه ها می توان به انواع سازه های عظیم صنعتی، سدها، پل ها و ساختمان ها اشاره کرد. این گرایش از رشته عمران دارای بازار کار خوبی در زمینه ارائه مشاوره در زمینه بازرسی و طراحی و تولید در مراکز عمرانی و سازمان ها و همین طور مشاوره و تدریس برخوردار است.

معرفی  گرایش زلزله دکتری عمران

 این گرایش به مسئله زلزله به عنوان یکی از مهم ترین بلایای طبیعی در دنیا نگریسته می شود. تمامی متخصصان گرایش زلزله در مهندسی عمران در جهت ساخت و طراحی بناها و اماکن و انواع مختلف تأسیسات آبی و صنعتی ضد زلزله فعالیت دارند. در حقیقت، حوزه کاری این قبیل افراد شباهت زیادی به حیطه فعالیت گرایش سازه دارد.

معرفی  گرایش ژئوفیزیک دکتری عمران

این گرایش طرفداران خاص خودش را در بین داوطلبان دارد. این گرایش از مهندسی عمران اجرای پروژه های عمرانی می پردازد و مسئولیت ارزیابی و بررسی مهندسی اجزای زمین در محل ساخت را عهده دار است. به جهت وجود مراکز مختلف صنعتی و همین طور تأثیر شگرف زلزله بر مقاوم سازی و خرابی آن ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. تمامی متخصصان فارغ التحصیل در مقطع دکتری این رشته تحصیلی امکان فعالیت در مراکز ساختمانی و عمرانی و همین طور اکثر مراکز تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه زلزله را دارند.

معرفی  گرایش راه و ترابری دکتری عمران

همان گونه که از نام آن مشخص است به ارزیابی و طراحی تمامی راه های ارتباطی به جهت بررسی ترافیک راه ها، نگهداری، روسازی و زیر سازی آن ها می پردازد. در واقع، این گرایش از دکتری عمران به بهینه سازی همه راه ها همانند راه های بیرون شهری و بین شهری، فرودگاه ها و راه آهن توجه خاصی دارد.